Италија стана првата држава во Европа која бара задолжителен ковид-пасош за сите вработени

Италијанските власти вчера ја изгласаа новата мерка, а за сите вработени во приватниот и во државниот сектор стануваат задолжителни дигиталните сертификати за вакцинација, пренесува „Еуроњус“. Мерката ќе стапи на сила … Read More

Од 1 јануари 2023 нема да има граници меѓу Македонија, Србија и Албанија

Регионалната иницијатив што досега беше позната како „Мини Шенген“ е победа за иднината, нешто што ќе ги промени работите на Балканот и потврда дека сме способни самите да ослучуваме за … Read More

Повеќе од 150 милиони долари отштета за роднините на жртвите во Мајами

Роднините на загинатите и повредените при уривање на станбената зграда во местото Сурфсајд во Мајами, Флорида, ќе добијат отштета од најмалку 150 милиони долари, објави Фокс њуз, повикувајќи се на … Read More

Поплави во Италија

Поради обилните дождови кои ја погодија Италија, северот и југот на земјата во недела се борат со поплави и надојдени реки. Службите за итни случаи во Сицилија, во градот Палермо … Read More

Над илјада новозаразени луѓе со Ковид-19 во Израел во еден ден

Првпат во изминатите четири месеци бројот на новозаболени од Ковид-19 во Израел за еден ден се искачи над илјада луѓе, соопшти вчера израелското Министерство за здравство. За еден ден регистрирани … Read More

Силниот дожд донесе нови поплави во Австрија и Германија, бројот на загинати се искачи на над 180

Силниот дожд донесе нови поплави во Австрија и Германија, а бројот на загинати се искачи на над 180. Спасувачите и ноќеска трагаа по преживеани.  Германската полиција соопшти дека над 110 … Read More