Северна Македонија учествуваше на првиот НАТО Самит – како полноправна членка

Во Брисел вчера се одржа Самит на НАТО, прва средба на шефовите на држави или влади на членките на Алијансата на која Македонија учествуваше како полноправна членка. Македонската делегација која учествуваше … Read More

30 милиони французи примиле барем една доза вакцина

Во Франција 30 милиони луѓе примија барем една доза вакцина против  коронавирус, изјави премиерот Жан Кастекс, кој повика на продолжување на борбата против вирусот. „Целта е постигната! Ви благодарам на … Read More

Исландските глечери се намалуваат многу брзо, се заканува целосно исчезнување

Исландските глечери, на кои им се заканува целосно исчезнување до 2200 година, веќе изгубија 750 километри квадратни површински простор од почетокот на 2000 година или седум проценти од вкупната површина, како … Read More

Македонец во Австралија ја подготвувал најголемата трговија со кокаин

Македонец во Австралија играл на покер апаратите во казиното „Стар“ во Сиднеј со огромна сума на пари кога им паднал во око на истражните органи. Тој за една недела преку … Read More

КАНАЃАНЕЦ НАМЕРНО ПРЕГАЗИ МУСЛИМАНСКО СЕМЕЈСТВО СО КАМИОН И УБИ ЧЕТВОРИЦА

Четири члена на муслиманско семејство загинаа откако биле прегазени со камион на тротоар и канадската полиција соопшти дека станува збор за претходно осмислен напад. Нападот се случи во неделата во … Read More