Нова владина одлука – се спречува злоупотребата на службени возила

На денешната владина седница, на иницијатива на заменик претседателот на Владата за борба против корупција, човечки ресурси и одржлив развој, Љупчо Николовски, беше донесена нова одлука со која се дефинира … Read More

СДСМ и 20 партии потпишаа договор за заеднички настап на локалните избори

СДСМ и уште 20 партии попладнево потпишаа Договор за заеднички настап на претстојните локални избори. Како што изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев по заедничката средба во партискиот штаб, дефинирани … Read More

Почнува пописот на населението, домаќинствата и становите

Во 50 пописни реони во Македонија денеска почнува Пописот на население, домаќинства и станови. Статистичката операција официјално стартува изутринава во 8 часот, а ќе трае до 30 септември, до кога … Read More

Заев оствари средба со словенечкиот претседател Пахор: Словенија и цела Европа поддржуваат почеток на преговорите за Северна Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, на маргините на Бледскиот стратешки форум, оствари средба со претседателот на Република Словенија Борут Пахор. Словенечкиот претседател Пахор на средбата го … Read More

ВМРО-ДПМНЕ одлучи да ја поддржи кандидатурата на Данела Арсовска за градоначалник на Скопје

Опозицијата конечно реши. На локалните избори ќе и даде поддршка на независната кандидатка Данела Арсовска. Ваква одлука денеска донел извршниот и централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Поддршка за Арсовска денеска стигна … Read More