Владо Чинговски од СДСМ признава дека сите набљудувачи од МОСТ се од СДСМ

Сите набљудувачи на асоцијацијата МОСТ беа од СДСМ – призна функционерот на СДСМ од Охрид, Владо Чинговски, на последната трибина на невладината организација Цивил. На видеото кое го објави порталот … Read More

МАТУРАНТИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА ЕКСТЕРНО ТЕСТИРАЊЕ

Денеска започна екстерното тестирање за матурантите кое ќе трае се` до 29- ти јануари. Екстерното тестирање ќе го полагаат 19.931 матуранти – според податоците од Државниот испитен центар. Сите пријаветни … Read More

Кривична пријава за струшкиот градоначалник

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „злоупотреба на службена положба и овластување“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против градоначалникот на Струга З.С.(44) од струшкото село Ливада, Р.Х.(48) … Read More

Груевски: Ново зголемување на социјалната парична помош

Премиерот Никола Груевски најави уште едно зголемување на социјалната парична помош. Со јулската исплата социјалната парична помош ќе биде исплатена со зголемување од 5%. -Изминативе години откако сме на власт … Read More

СЕ ОДБЕЛЕЖАА 10 ГОДИНИ ОД ФОРМИРАЊЕТО НА П.Е.И

Попладнево во Хотел Дрим – Струга Партијата за Европска иднина го прослави јубилејот десет години од формирањето. На собирот на кој присуствуваа поголем број на гости од опозициони политички партии, … Read More

СЕ ЗАБРАНУВА ПЛАТЕНО ПОЛИТИЧКО РЕКЛАМИРАЊЕ

“Од недела по полноќ важи забраната за емитување платено политичко рекламирање на телевизиските ,печатените и електронските медиуми” – соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. –Забраната е пропишана во … Read More