Претседателот Пендаровски на самитот на претседатели на држави и влади во Анталија.

Претседателот Стево Пендаровски од денеска ќе престојува во работна посета на Република Турција, по повод учеството на Самитот на претседатели на држави и влади на членките на Процесот за соработка … Read More

Заев и Борисов на денешната средба – Нема да дозволиме да се развива омраза меѓу младите

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев ги започна активностите во рамките на работната посета на Република Бугарија со средба со претседателот на партијата ГЕРБ и поранешен премиер Бојко Борисов. … Read More

Македонија на листата безбедни земји од Ковид-19 на ЕУ

Амбасадорите на ЕУ вчера се согласија да се укинат рестрикциите за несуштински патувања за државјаните на неколку држави, меѓу кои и Република Македонија.  Одлуката треба да биде формално објавена во Службениот весник … Read More

Одбележување на 31 роденден на ВМРО ДПМНЕ во Охрид

Вечерва со настан во Античкиот театар, ВМРО ДПМНЕ во Охрид ќе го одбележи својот 31-ви роденден. На одбележувањето најавено е обраќање на генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓија Сајкоски и лидерот … Read More

Вработените во МВР кои оствариле прекувремена работа ќе добијат по 27.182 денари бонус

На 4 471 вработени во Министерството за внатрешни работи, кои оствариле над 150 часови прекувремена работа во текот на 2020 година, денеска ќе им биде исплатена бонус платата во поединечен … Read More

Збогум за полицискиот час, добредојде за концерти и забави

Tерасите на сите угостителски објекти од денеска ќе работат без ограничување. Дозволено е организирање на свадби, прослави, веселби на отворен простор/летни тераси со максимум 50% исполнетост на капацитетот на отворениот … Read More