Неделна временска прогноза за Охрид

Времето во Охрид од денеска претпладне ќе биде променливо облачно, со локален дожд a Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец … Read More

ГЕРМАНИЈА ДОНИРАШЕ 72.000 АНТИЕГЕНСКИ ТЕСТОВИ ЗА МАКЕДОНСКОТО ЗДРАВСТВО

Амбасадорката и министерот за здравство Венко Филипче пред монтажната болница на Инфективна клиника ја претставија донацијата од 72.000 брзи антигенски „Сименс“ ковид тестови во вредност од 298 илјади евра, наменети … Read More

Охридското езеро во ризик поради водостојот во Преспанското

Преспанското езерото е зафатено со процесот на т.н „стареење“. Ова езеро има постојан подземен истек, кој го поврзува со Охридското Езеро чија слободна водена површина се наоѓа за околу 150 … Read More

Грданоски : “Си ветивме – ќе успееме”

“Во блиска иднина следи 100 години фудбал во Охрид, Охрид заслужува достоинствен фудбалски јубилеј, дајте да вложиме напори да го вратиме ГФК Охрид Лихнидос на линијата да обезбеди висок пласман” … Read More

ПРЕРЕГИСТРАЦИЈА НА ПОСТОЕЧКИТЕ КАРТИЧКИ ЗА ДВИЖЕЊЕ НА ВОЗИЛА ВО СТАРИОТ ДЕЛ ОД ГРАДОТ

Врз основа на утврдениот режим на сообраќај за стариот дел од град Охрид и Правилникот за издавање на картички за движење на моторни возила во стариот дел на град Охрид, … Read More