ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ГЕОРГИЕСКИ ВО РАБОТНА ПОСЕТА НА БЕЛГРАД

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиески е во неколкудневна работна посета на Белград Р. Србија.  Во рамки на посетата претпладнево тој  се сретна со претседателот на српското собрание, Ивица Дачиќ  при … Read More

Редици од македонски граѓани за вакцинација во Србија и денеска

Во спортската сала во Врање и денеска има голем број граѓани на Македонија за вакцинација, јави дописникот на МИА од Белград. Поради големиот интерес на македонските граѓани за вакцинација без … Read More

ТУРИСТИ СЕ СООЧУВААТ СО КАЗНИ ОД 3.000 ЕВРА ЗА КРАДЕЊЕ ПЕСОК И ШКОЛКИ ОД ПЛАЖИТЕ НА САРДИНИЈА

Десетици луѓе се соочуваат со казни до 3.000 евра поради земање песок и школки од плажите на Сардинија. Властите кажаа дека 41 лице е пријавено за кражба на вкупно 100 … Read More

Албанија ги отвори своите граници за туристите без никакви услови за влез во земјата

Соопштението од Министерството за надворешни работи прецизира дека негативен тест за Ковид 19, или какви било посебни документи, нема да биде потребен за влез во Албанија. Министерството наведува дека границите … Read More

Земјотрес со сила од 3,9 степени според Рихтер во Хрватска

Земјотрес со сила од 3,9 степени е регистриран во Хрватска, соопшти утрово Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар. Земјотресот беше регистриран околу три часот. Епицентарот бил во околината на Петриња и Сисак, на … Read More

МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА ВО ЗАЕДНИЧКИ ПРОЕКТ ЗА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Македонскиот и бугарскиот државен архив засилено работат на идејата, на виделина да ги изнесат сите материјали напишани од историски значајните личности за двете земји. Писма, документи, фотографии од Илинденскиот период … Read More