Македонија-Украина во битка за осминафинале на ЕУРО2020

Македонската фудбалска репрезентација попладнево од 15 часот против Украина на Националната арена во Букурешт го игра вториот натпревар од групата Ц на ЕУРО2020. Македонскиот селектор на Игор Ангеловски на вчерашната официјална прес … Read More

Претседателот Пендаровски на самитот на претседатели на држави и влади во Анталија.

Претседателот Стево Пендаровски од денеска ќе престојува во работна посета на Република Турција, по повод учеството на Самитот на претседатели на држави и влади на членките на Процесот за соработка … Read More

Заев и Борисов на денешната средба – Нема да дозволиме да се развива омраза меѓу младите

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев ги започна активностите во рамките на работната посета на Република Бугарија со средба со претседателот на партијата ГЕРБ и поранешен премиер Бојко Борисов. … Read More

Македонија на листата безбедни земји од Ковид-19 на ЕУ

Амбасадорите на ЕУ вчера се согласија да се укинат рестрикциите за несуштински патувања за државјаните на неколку држави, меѓу кои и Република Македонија.  Одлуката треба да биде формално објавена во Службениот весник … Read More

Одбележување на 31 роденден на ВМРО ДПМНЕ во Охрид

Вечерва со настан во Античкиот театар, ВМРО ДПМНЕ во Охрид ќе го одбележи својот 31-ви роденден. На одбележувањето најавено е обраќање на генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓија Сајкоски и лидерот … Read More