Вељаноски, Јанакиески и Ристовски добија по шест години затвор – изречени пресудите за „Организатори на 27 април“

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е осуден на шест години и шест месеци затворска казна. Ексминистерот за образование Спиро Ристовски доби казна затвор од шест години и три месеци, … Read More

ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ГЕОРГИЕСКИ ВО ВРСКА СО ОДЛУКАТА НА УНЕСКО ЗА ОХРИДСКИОТ РЕГИОН

Градоначникот Константин Георгиески денеска одржа прес конференција во врска со вчерашната одлука на 44 сесија на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО во Фуџу, Кина, со која Природното и културното … Read More

Пецаков: Охрид ќе биде светска туристичка дестинација, ќе се бориме против дивоградбите и ќе се грижиме за статусот на Охрид во УНЕСКО

На трибината на ВМРО-ДПМНЕ за промоција на политики – Македонија за сите луѓе, кандидатот за градоначалник на град Охрид од ВМРО – ДПМНЕ Кирил Пецаков кажа дека ветува за Охрид … Read More

Османи им купи службени електрични тротинети на вработените во МНР

Вработените во Министерството за надворешни работи (МНР) ќе користат електрични тротинети, како пример за одговорно однесување кон животната средина и проблемот со аерозагадувањето. Министерот за надворешни работи Бујар Османи, смета … Read More

Заев: После 50 години се обновува патната врска која ги поврзува убавините на Преспа и Охрид

1 2 3 4 5 6 7 „Освен што ќе се подобри квалитетно патното поврзување меѓу овие два града, ќе добиеме современа патна инфраструктура која ги поврзува двата најзначајни туристички … Read More