Сребрен медал за Македонија во Токио!

Дејан Георгиевски го освои второто место во во дисциплина теквондо +80 килограми.

Дејан Георгиевски беше сопрен во финалето, од Русинот Владислав Ларин , и го освои сребрениот медал за Македонија во Токио!

За Македонија ова е шести сребрен медал во историјата на Олимписките игри.