СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.Н.(24) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци”

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.Н.(24) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“.

Дваесет и четиригодишна скопјанка се сомничи за злоупотреба на лични податоци откако без одобрение земала лична карта од охриѓанка и подигнала кредит, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Пријавената, на 10.06.2019, без одобрение на оштетената Т.М. од Охрид, ја земала нејзината лична карта и ги злоупотребила нејзините лични податоци за подигање на кредит од финансиско друштво во износ од 80.000 денари.