Колку заработуваат фудбалерите од објавите на Instagram?

Студијата откри имиња на 30 фудбалери кои заработиле најмногу од Инстаграм минатата сезона.

Роналдо е прв на листата со 15,85 милиони фунти на сметка на 32 спонзорирани соопштенија. Меси има 8,46 милиони заработка од 24 спонзорирани објави, што е 352 илјади фунти по објава. Роналдо заработува 495.000 фунти по објава.

Нејмар, Златан Ибрахимовиќ и Пол Погба ја завршуваат листата на најдобрите пет, а најинтересен пример е Герет Бејл кој го зазеде 30 место со само две спонзорирани соопштенија. Интересно е и тоа што на списокот има многу малку одбранбени играчи. Марсело и Серхио Рамос се единствените во најдобрите 20, а само Рафаел Варан и Тијаго Силва се наоѓаат во најдобрите 25.

Список на сите играчи:

1. Кристијано Роналдо (15.851.742 фунти)

2. Лионел Меси (8.443.635 фунти)

3. Нејмар (7.737.057 фунти)

4. Златан Ибрахимовиќ (2.277.130 фунти)

5. Пол Погба (1.763.620 фунти)

6. Роберт Левандовски (1.154.910 фунти)

7. Антоан Гризман (1.131.375 фунти)

8. Марсело (906.521 фунти)

9. Луис Суарез (776.928 фунти)

10. Пауло Дибала (722.184 фунти)

11. Дани Алвеш (692.427 фунти)

12. Џејмс Родригез (544.453 фунти)

13. Иван Ракитиќ (513.252 фунти)

14. Карим Бензема (438,697 фунти)

15. Мо Салах (398.048 фунти)

16. Килијан Мбапе (362.358 фунти)

17. Габриел Џесус (310 886 фунти)

18. Тони Крос (309.245 фунти)

19. Хари Кејн (255,357 фунти)

20. Серхио Рамос (254.204 фунти)

21. Тијаго Силва (234,193 фунти)

22. Томас Мулер (229.387 фунти)

23. Рафаел Варан (224,427 фунти)

24. Кевин Де Брујн (198.495 фунти)

25. Миралем Пјаниќ (197.179 фунти)

26. Рахим Стерлинг (194.556 фунти)

27. Марк-Андре Тер-Штеген (192.798 фунти)

28. Радамел Фалкао (181.686 фунти)

29. Рикардо Кварезма (175.589 фунти)

30. Герет Бејл (166.951 фунти)

извор: biznisinfo.mk