Шпионски скандал: Кој се` и помагал на САД во шпионирање ?

Шпионирањето пријатели, за жал, е нормално.  Оној којшто се чуди поради вакво нешто, е наивен. Зашто, крунски сведоци за ваквите практики има одамна, коментира Марсел Фирстенау.

Данската тајна служба им помогнала на САД да ја шпионираат германската канцеларка Ангела Меркел открива извештај на повеќе европски медиуми.

Данската тајна служба ФЕ била соучесник во скандалот со шпионирање на НСА против германски политичари кој е откриен во заедничката истрага на европски медиуми.

Тајната служба на Данска и помогнала на Агенцијата за национална безбедност на САД (НСА) да ги шпионира европските лидери, вклучително и германската канцеларка Ангела Меркел и претседателот Франк-Валтер Штајнмаер, откри истрагата на европските медиуми објавена во неделата, јавува германскиот државен сервис Дојче Веле.

Откривањето дека САД ги шпионирале своите сојузници за првпат започнало да излегува на виделина во 2013 година, но дури сега новинарите добија пристап до извештаите во кои се детализира поддршката дадена на НСА од данската разузнавачка служба (ФЕ)

Извештајот покажа дека блискиот сојузник и сосед на Германија соработувал во американските шпионски операции чија цел биле канцеларката и претседателот.

Цел на операцијата бил и кандидатот за канцелар за германската левичарска социјалистичка партија (СПД), Петер Штајнбрук, откри новиот извештај.

Извори на тајните служби ги пренеле информациите на тим кој вклучува дански, шведски и норвешки радиодифузери (соодветно ДР, СВТ и НРК), како и на францускиот весник Ле Монд, германскиот весник Зидојче цајтунг и германските јавни радиодифузери НДР и ВДР.

Штајнбрук разговарал со германските членови на истражувачкиот тим кога дознал за шпионските операции против него.

„Политички, сметам дека ова е скандал“, рече тој. Тој прифаќа дека западните држави бараат функционални разузнавачки служби, но фактот дека данските власти ги шпионирале своите партнери покажа „дека тие повеќе работат за себе“, вели политичарот.

Данската влада знаела за вмешаноста на тајните служби на нивната земја во скандалот со НСА најдоцна до 2015 година.

Тие започнаа да собираат информации за соработката на ФЕ со НСА во периодот од 2012 до 2014 година во тајниот извештај на Данхамер по обелоденувањето од страна на поранешниот вработен и свиркач на НСА, Едвард Сноуден, објави НДР.

Информациите што ги собрале јасно откриваат дека FE и помогнала на НСА да ги шпионира водечките политичари во Шведска, Норвешка, Холандија и Франција, како и Германија.

Данските разузнавачки служби и помогнале на американската агенција да ги шпионира данските министерства за надворешни работи и финансии, како и дански производител на оружје. ФЕ исто така соработувала со НСА за шпионски операции против самата американска влада.

Откако открила точно до каде оди соработката меѓу разузнавачките служби на двете земји, данската влада го принуди целото раководство на ФЕ да се повлече од функцијата во 2020 година.

Што ги натера данските шпиони да и помогнат на НСА?

Дански експерт за операции на тајни служби Томас Вегенер Фрис смета дека ФЕ се соочила со избор со кој од глобалните партнери ќе соработуваат поблиску.

„Тие донесоа јасна одлука да работат со Американците и против нивните европски партнери“, рече тој за НДР.

Патрик Сенсбург, кој го предводеше германскиот парламентарен комитет за истражување на скандалот со шпионирање на НСА, не беше изненаден од оваа вест.

За пратеникот од Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на Меркел, важно е да разбере што ги води тајните служби.

“Не станува збор за пријателства. Не се за морално-етички аспирации. Тоа е за остварување интереси”, рече тој за НДР.

Министерството за одбрана на НСА, ФЕ и Данска не одговорија на барањата за коментар на истражувањето, меѓутоа, во општата изјава на Министерството за одбрана се вели дека „систематското прислушување на блиските сојузници е неприфатливо“.

Извор ДВ