До денес 27 Април 2021 во Охрид 471 Активни случаи од Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2.874 тестирања, а регистрирани се 450 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 146, Куманово – 52, Битола – 42, Прилеп и Охрид – по 18, Тетово и Кочани – по 17, Велес и Кавадарци – по 15, Струмица и Кичево – по 14, Виница – 11, Гостивар – 10, Штип – 9, Демир Хисар – 8, Струга – 6, Крива Паланка и Берово – по 5, Радовиш и Делчево – по 4, Гевгелија, Свети Николе, Ресен, Валандово и Крушево – по 3, Неготино – 2, Пробиштип, Демир Капија и Пехчево – по 1.

Регистрирани се 1.001 оздравени пациенти од:

Скопје – 432, Битола – 80, Куманово – 73, Прилеп – 69, Кавадарци – 51, Тетово – 38, Велес – 35, Кичево – 29, Неготино – 23, Гостивар – 21, Охрид и Штип – по 17, Кочани, Струмица и Радовиш – по 15, Гевгелија – 13, Свети Николе – 11, Виница – 9, Делчево – 8, Демир Капија – 7, Ресен и Дебар – по 5, Берово – 4, Крива Паланка и Дојран – по 2, Демир Хисар, Струга, Богданци, Кратово и Македонски Брод – по 1.

Пријавени се вкупно 28 починати лица: 9 од Скопје (57г, 62г , 66г, 66г, 69г, 72г, 73г, 76г и 80г), 4 од Битола (68г, 73г, 83г и 88г), 3 од Охрид (73г, 80г и 81г ), по 2 лица од Кочани (66г и 67г ), Струмица (63г и 79г ) и Гевгелија (73г и 80г), и по едно лице од Куманово (70г), Прилеп (63г), Кичево (71г), Неготино (64г), Крива Паланка (79г) и Струга (70г). Од починатите пациенти, 7 лица се починати во домашни услови (4 од Битола за цел месец април), а 21 се починати во болнички услови.

Направени се 2.874 тестови преку: ИЈЗ – 531, ЦЈЗ Скопје – 80, ЦЈЗ Битола – 78, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 7, лабораторија болница Козле – 11, УК Пулмологија со алергологија – 11, ГОБ 8-ми Септември – 19, Институт за микробиологија – 0, МАНУ – 120, Жан Митрев (Филип Втори) – 196, Авицена -201, Биотек – 367, Систина – 196, лабораторија Лаор – 152, Синлаб – 51, Ремедика – 46, Плодност – 32, Генеа – 4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 772.

Досега во земјата се направени вкупно 713.139 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 151.122, бројката на оздравени пациенти е 130.910, на починати е 4.742, а бројот на активни случаи изнесува 15.470.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 66783, активни 6974

Куманово 8425, активни 1090

Прилеп 8116, активни 755

Тетово 7057, активни 570

Битола 6076, активни 1018

Велес 5353, активни 550

Гостивар 5090, активни 378

Кавадарци 5084, активни 367

Штип 4866, активни 410

Охрид 4864, активни 471

Струмица 3954, активни 539

Струга 2918, активни 154

Кочани 2694, активни 264

Кичево 2437, активни 267

Гевгелија 2163, активни 264

Неготино 2135, активни 176

Свети Николе 1471, активни 114

Крива Паланка 1203, активни 65

Ресен 1201, активни 204

Радовиш 1079, активни 108

Берово 1005, активни 60

Делчево 946, активни 89

Дебар 927, активни 43

Виница 795, активни 116

Пробиштип 768, активни 32

Валандово 656, активни 69

Богданци 483, активни 62

Крушево 473, активни 93

Демир Капија 393, активни 24

Демир Хисар 383, активни 66

Кратово 352, активни 9

Македонски Брод 352, активни 24

Пехчево 260, активни 21

Македонска Каменица 228, активни 13

Дојран 132, активни 11

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *