Чешка се откажа, Македонија патува на СП во Египет!

Ракоментната Репрезентација на Чешка се откажа од светскиот ракометен собир, поради здравствени проблеми, местото на Чешка го зазема нашата ракометна репрезентација .

Македонија ќе биде во групата Г заедно со домакинот Египет,Чиле и Шведска. Најдобрите три селекции во групата одат во наредната фаза.