Убиен научник кој бил на прагот на значајно откритие за Корона вирус

Универзитетот во Питсбург жали за трагичната смрт на научникот, за кој се вели дека ја проучувал биолошката структура на коронавирусите и е на работ да „направи многу значајни откритија за разбирање“ на болеста.
Бинг Лиу (37), доцент на истражувања, беше убиен во саботата во неговиот приградски дом во Питсбург. Тој, наводно, го познавал убиецот, човек кој влегол во автомобилот по пукањето и се самоубил, се вели во извештаите.

Лиу беше најзаинтересиран за биологијата на компјутерските системи, а очигледно неговото истражување за коронавирусот доведе до пробив.

Лиу, кој има докторат по компјутерски науки од Националниот универзитет во Сингапур, беше соработник на истражувања на универзитетот Карнеги Мелон пред да стане соработник за истражување на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Питсбург.

Во изјавата на универзитетот се вели дека тој е извонреден ментор и успешен научник, ко-автор на повеќе од 30 студии, со специјалност во системите биологија.

„Бинг беше на работ да донесе многу значајни наоди во врска со разбирањето на клеточните механизми кои се во основата на инфекцијата САРС-КоВ-2 и мобилната основа на следниве компликации“, велат од биолошкото одделение. „Ние ќе настојуваме да го завршиме она што го започна, во обид да ја испочитуваме неговата научна извонредност“.

Во инцидент што се случил околу пладне, Лиу се здобил со повреди на главата, вратот и трупот.

Лиу бил од Кина и живеел со својата сопруга, пренесува „Питсбург пост весник“. Немаа деца.

Мотивот за пукањето не беше откриен.

(Kurir.rs/Fox)