Прекин на сообраќајот на патниот правец Охрид-Кичево меѓу 12и15 часот

Сообраќајот на патот Кичево – Охрид, на делницата Пресека-Врбјани денеска меѓу 12 и 15 часот ќе биде во прекин во времетраење од 15 до 20 минути.

Прекинот, како што информира Авто мото сојузот на Македонија, е поради изведување градежни активности на овој патен правец.

Сообраќајот на останатите државни патишта се одвива по претежно суви коловози со умерен интензитет на патните правци надвор од градските средини е умерен.

На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

Од 15.11.2020 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15.03.2021 година.