Почина Диего Армандо Марадона

Аргентинската легенда пред две недели успешно бил опериран од тромб во мозокот во клиника во Буенос Аирес. 

Аргентинскиот медиуми „Кларин“ денеска објави дека починал легендарниот Марадона на 60 години , како последица на срцев удар во неговиот дом.