Македонската фудбалска репрезентација бележи напредок од две места на најновата ФИФА ранг листа

Македонската фудбалска репрезентација бележи напредок од две места на најновата ФИФА ранг листа.  Со победата над Ерменија со 2-1 и нерешениот резултат 1-1 на гостувањето кај Грузија, во новата сезона од Лигата на нациите, и донесоа прогрес на Македонија на 66-то место на ФИФА ранг листата.  Вистинскиот предизвик за нашите фудбалери е во месец октомври кога најнапред на 8-ми во Скопје ќе го играат полуфиналниот бараж дуел против Косово за пласман на Европскиот шампионат, по што ќе следуваат и нови две средби во Лигата на нациите.  Инаку косовската репрезентација педесет места послабо рангирана (116-та) на нашата селекција на ФИФА листата. 

Целата ранг листа објавена е на следниот линк:

https://www.fifa.com/fifa-world-ranking/ranking-table/men/