ОХРИД

(ФОТО) Пецаков кај опожарената куќа: За среќа во пожарот нема жртви, а причинета е поголема материјална штета – ќе се обидеме да помогниме

Попладнево го посетив семејството чија куќа денес беше зафатена од пожар.Брзата интервенција на Територијалната противпожарна служба спречи понатамошно проширување на пожарот.За среќа во пожарнот нема жртви, а причинета е поголема … Read More

Марија М – Поранешна инспекторка во СВР Охрид пронајдена мртва

Безживотното тело е пронајдено во стан на улица Сирма Војвода во Охрид , телото е дадено на обдукцијата. Полицијата и обвинителството го истражуваат настанот,Повеќе информации во текот на утрешниот ден.

СО ПОЧИТУВАЊЕ НА КОВИД МЕРКИТЕ ЌЕ СЕ ОДБЕЛЕЖИ БОГОЈАВЛЕНИЕ – ВОДИЦИ ВО ОХРИД

Со почитување и запазување на мерките за заштита од Ковид 19 , ќе биде  одржана  годинешната манифестација посветена  на големиот верски празник Богојавление-  Водици. На денешниот координативен состанок  на кој … Read More

НАЗНАЧЕНА НОВА В.Д. ДИРЕКТОРКА ВО ООУ „ГРИГОР ПРЛИЧЕВ“

Градоначалникот Кирил Пецаков, за нов В.Д. директор на ООУ „Григор Прличев“ ја назначи Лилјана Ефтимова, професор по историја. Таа доаѓа на местото на досегашната директорка Ивана Маховска Шикалеска, која поднесе … Read More

Македонија

(ФОТО) Боки 13 и цимерите слават роденден во КПД Идризово

Објавен јавниот оглас за финансиска поддршка – од 600 до 800 денари пониски сметки за струја ќе добијат над 7.500 домаќинства со ниски приходи

Др.Игор Бимбилоски од Охрид нов член во Извршниот одбор на СДСМ

Ново поскапување на горивото

Нови рокови за автопатот Кичево – Охрид

Свет

ВО БУГАРИЈА ПОЧНУВА ВАКЦИНАЦИЈАТА НА ДЕЦАТА НА ВОЗРАСТ ОД 5 ДО 11 ГОДИНИ ПРОТИВ КОВИД-19

Словенец за пари, во име на други луѓе, примил 23 вакцини против Ковид-19

Уапсен Бугарин – автобуската несреќа ја нарече огнено шоу со македонска скара

Најмалку 45 мртви во тешка сообраќајка на македонски автобус во Бугарија

Спорт

Дејан Георгиевски награден со 1,8 милиони денари за среброто во Токио

Сребрен медал за Македонија во Токио!

Пелистер е пред исфрлање, Охрид е замената за ПМФЛ

Италија е новиот фудбалски првак на Европа