Охриѓани стигнаа до вицешампионската титула во младинска конкуренција, а на списокот на селекторот Данило Брестовац за Меѓународниот турнир „Бугојно 2019“ во Бугарија не се најде ниту еден ракометар од РК Охрид.

Од таборот на РК Охрид на денешната прес-конференција искажаа отворено незадоволство од изоставањето ракометари од нивниот клуб во составот на кадетската репрезентација на Македонија.

Охриѓани стигнаа до вицешампионската титула во младинска конкуренција, а на списокот на селекторот Данило Брестовац за Меѓународниот турнир „Бугојно 2019“ во Бугарија не се најде ниту еден ракометар од РК Охрид.

Инаку, и тројца ракометари на Охрид се најдоа во изборот за најдобриот тим на сезоната во младинска селекција во Македонија, десното крило Наум Костов како најдобар стрелец, средниот бек Мартин Ивановски и пивотменот Кристијан Димитриески, а одлични настапи имаа Николче Ристески и Даниел Андоноски.Но ниту еден од нив не се најде на списокот на Данило Брестовац